Co "gryzie" Twój ogród?

Jakie są najczęstsze przyczyny kłopotów z trawnikami i roślinami...

 

1. Nieodpowiednie pH gleby i brak składników odżywczych - najczęsciej ten problem dotyczy trawników, gdzie pH powinno być lekko kwaśne, oscylować w przedziale 5,5 pH do 6,5 pH. Jeżeli nie uzyskasz odpowiedniego zakwaszenia i równowagi pomiędzy mikroelementami nie uda Ci się zachować pięknego trawnika, nawet z systemem nawadniania i odpowiednio przygotowanym podłożem. 

 

2. Nieodpowiednia wysokość i pora dnia koszenia oraz zwierzęta domowe załatwiające się w ogrodzie - wyprowadzanie naszych czworonożnych pupili do ogrodu może skutkować oddawaniem moczu przez zwierzęta (zdj. nr 1). Powstaje wówczas charakterystyczna brązowa plama (wypalenie przez nadmiar azotu), która naokoło jest koloru ciemnozielonego (większa ilość azotu niż na reszczie trawy). Notorycznie spotykamy się także z koszeniem trawników zbyt nisko (prawidłowo na wysokości 5-6 cm) w okresie silnego nasłonecznienia, co w połączeniu z wysoką temperatura (zdj. nr 2) prowadzi do poparzeń korzenia, który nie jest chroniony przed słońcem. Nieregularne oraz niedokładne koszenie skutkuje nierównomiernym wzrostem trawy, powstawaniem różnic kolorystycznych oraz tzw. "wąsów".

 

3. Nadmiar lub niedomiar wody - rok 2017 był bardzo deszczowy, co spowodowało, że gleby ciężkie, słabo zdrenowane lub tereny o wysokim poziomie wód gruntowych były niewłaściwe dla większości roślin. System korzeniowy zaczął gnić, co zaczęło objawiać się chorobami grzybowymi.

 

4. Choroby lub szkodniki - lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Pamiętaj, że zdrowe rośliny, dobrze odżywione i zadbane są mniej podatne na wszelkiego rodzaju choroby i szkodniki. Znaczenie ma również odpowiednie zestawienie roślin - nie sadzi obok siebie m.in. gruszy i jałowców (rdza jałowcowo-gruszowa) , a także sosny wejmutki oraz porzeczki (rdza wejmutkowo porzeczkowa). W okresie wilgoci należy zwrócić baczniejszą uwagę na choroby grzybowe, natomiast susza sprzyja występowaniu szkodników.

 

czytaj także:
Artykuł
2020-10-20

Pielęgnacja ogrodu po jego założeniu

Artykuł
2020-10-20

Jak możemy ułatwić pielęgnację Twojego ogrodu w przyszłości?

Zasięg usług
Projekty ogrodów wykonujemy na terenie całej Polski oraz zagranicą.

Na terenie województwa pomorskiego możemy umawiać spotkania w naszym biurze, jak i u Ciebie. Projektowanie ogrodów w innych województwach i zagranicą odbywa się online ->projektowanie ogrodów online

Zapewniamy kompleksową realizację ogrodu w obrębie 70 km od naszego biura. Zakres wykonawczy pozostałych ogrodów ustalimy po rozmowie z Tobą indywidualnie.

Trójmiasto: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Słupsk, Rumia, Wejherowo, Lębork, Reda, Tczew