Pielęgnacja trawnika- 5 najczęstszych błędów

Pielęgnacja trawnika- 5 najczęstszych błędów

Jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas pielęgnacji trawnika? 

Poniżej znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Trawnik to jedna z najważniejszych części składowych naszych ogrodów. W zależności z jaką dbałością podchodzimy do jego pielęgnacji, może być naszą wizytówką i elementem przyciągającym spojrzenia.  

 

Przedstawiamy 5 najczęściej popełnianych błędów podczas pielęgnacji trawnika:

1. Nieodpowiednie nawożenie  

Każdy trawnik powinien być regularnie nawożony ze względu na duże zapotrzebowanie w składniki odżywcze. Istotnym zabiegiem jest stosowanie nawozów organicznych jeszcze przed założeniem trawnika. W późniejszym okresie wzrostu trawy stosujemy nawozy mineralne-zwykle 2 razy    w sezonie. Wczesną wiosną (marzec-kwiecień) podajemy nawóz azotowy, w czerwcu i na początku lipca aplikujemy już nawozy z większą ilością fosforu i potasu. Stosowanie zbyt intensywnego nawożenia jak i nadmiernie duże dawki, a także zły dobór nawozów (nie dostosowanych do pory roku i tym samym fazy rozwoju traw) to najczęściej popełniane błędy. Należy pamiętać, że trawnika nie nawozimy zbyt późno, w przeciwnym wypadku zmniejszymy jego odporność na mróz i podatność na choroby. 

 

 

 

2. Brak regularnego zwalczania chwastów  

Już na etapie powstawania trawnika powinniśmy usunąć wszystkie chwasty stałe, aby potem nie wyrastały w naszym trawniku. Ich zwalczanie może być potem bardzo uciążliwe i pracochłonne. Jeżeli już zauważymy chwasty warto zastosować oprysk na rośliny dwuliścienne. 

Źródło: www.ogrodowisko.pl

 

3. Nieregularne nawadnianie

Podlewanie manualne nie dość, że zajmuje dużo czasu, trzeba o nim pamiętać, to jest nierównomierne i zużywa dużo wody. Jeżeli trawa szybko nam odrasta świadczy to, o tym, że wymaga dużej ilości wody, składników odżywczych i siły do wzrostu. Najlepszym rozwiązaniem      w takim wypadku jest zastosowanie automatycznego systemu nawadniania, który nie tylko pozwoli na regularne, ale też równomierne podlewanie. 

 

 

4. Za wysokie lub za niskie koszenie 

Bardzo często trawniki koszone są za nisko, co skutkuje tym, że trawa jest osłabiona. Prowadzi to do stłumionego odrastania i gwałtownego wysychania. Trawniki ozdobne w naszych ogrodach powinny być koszone na wys. 3-5 cm. W cieniu kosimy na nie mniej niż 5 cm. Warto też regularnie sprawdzać mechanizm tnący, aby nie uszkadzał źdźbła traw.

  

5. Brak wiosennej regeneracji trawnika

Każdej wiosny należy przeprowadzać regenerację trawnika po zimie. Do takich zabiegów należy aeracja. Polega on na głębokim nakłuwaniu trawnika-co prowadzi do jego napowietrzenia. Innym zabiegiem stosowanym jesienią jest wertykulacja, która polega na lekkim, poziomym ścięciu       i pozbyciu się warstwy filcu.  

 

Jeśli poszukujesz firmy pielęgnującej ogrody polecamy zaprzyjaźnioną firmę EKO OPRYSKI OGRODOWE http://www.opryskiogrodowe.pl/, z którą współpracujemy od lat. 

 

czytaj także:
Zasięg usług
Projekty ogrodów wykonujemy na terenie całej Polski oraz zagranicą.

Na terenie województwa pomorskiego możemy umawiać spotkania w naszym biurze, jak i u Ciebie. Projektowanie ogrodów w innych województwach i zagranicą odbywa się online.

Zapewniamy kompleksową realizację ogrodu w obrębie 50 km od naszego biura. Zakres wykonawczy pozostałych prac związanych z realizacją projektu ustalimy z Tobą po indywidualnej rozmowie.

Trójmiasto: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Słupsk, Rumia, Wejherowo, Lębork, Reda, Tczew