Hortensja bukietowa-wszystko co musisz wiedzieć

 Hortensja bukietowa-wszystko co musisz wiedzieć

Jak wysoko rośnie? Jakie ma wymagania siedliskowe? Jakie gamy kolorystyczne prezentuje i czy należy ją ciąć?

Na te i inne pytania odpowiemy poniżej.  

Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) bez wątpienia jest jedną z głównych faworytek miłośników ogrodów. Wysoki 2-3 metrowy krzew zachwyca swoim obfitym i pięknym kwitnieniem. W zależności od odmiany kwitnie w różnych kolorach, także sam kwiatostan występuje w kilku rozmiarach.

Oto kilka ciekawych i sprawdzonych przez nas odmian hortensji: 

  • Hortensja bukietowa 'Bobo'-odmiana niska, rosnąca do 0,8 m wysokości; zaczyna kwitnienie od biało-limonkowych kwiatów, a kończy na różu. Kwiatostany o długości do 15 cm. 
  • Hortensja bukietowa 'Limelight'-odmiana o wys. 2-3 m; kwitnienie zaczyna od cytrynowo-limonkowych kwiatów, aby potem przebarwić się na kolor ciepłej kości słoniowej, a nawet lekkiego różu. Kwiatostan osiąga do 30 cm długości. 
  • Hortensja 'Little Lime'-miniaturowa wersja odmiany 'Limelight'. Osiąga wysokość 1 m, kwitnienie zaczyna od identycznych barw, kończy natomiast na trochę bardziej intensywnym różu. Kwiatostan może osiągać do 20 cm długości. 
  • Hortensja bukietowa 'Phantom'-jej wysokość docelowa to 2-2,5 m; kwitnienie rozpoczyna od koloru białego, a kończy na lekkim różu. Gęsty i zbity kwiatostan osiąga nawet 30-40 cm.
  • Hortensja bukietowa 'Polar Bear'-odmiana o wysokości 2m; kwitnienie rozpoczyna od kremowego koloru z żółtawą końcówką stożka, następnie przebarwia się na śnieżnobiało, aby na koniec przybrać kolor delikatnego różu. Kwiatostan osiąga nawet 40 cm.
  • Hortensja bukietowa 'Vanille-Fraise'-wysokość do 2 m; kwitnienie rozpoczyna od bieli, poprzez intensywny róż, aby zakończyć je nawet na kolorze czerwonym. Kwiatostan osiąga 40 cm długości. 

 

Poniżej opisane wyżej hortensje: 

Hortensja 'Bobo'

Źródło: www.flower-garden.pl

Hortensja 'Limelight'

Źródło: www.zgarden.pl

Hortensja 'Little Lime' 

Źródło: www.albamar.pl

 

Hortensja 'Phantom'

Źródło: www.flower-garden.pl

Hortensja 'Polar Bear'

Źródło: www.ogrodowymlyn.pl

Hortensja 'Vanille-Fraise'

Źródło: www.albamar.pl

 

Na jakiej glebie i jakim stanowisku lubi rosnąć hortensja i czy należy ją ciąć? Na te pytania odpowie Wam nasza Ruda. 

 

 Czy hortensja bukietowa jest również Waszych faworytem?

 

czytaj także:
Zasięg usług
Projekty ogrodów wykonujemy na terenie całej Polski oraz zagranicą.

Na terenie województwa pomorskiego możemy umawiać spotkania w naszym biurze, jak i u Ciebie. Projektowanie ogrodów w innych województwach i zagranicą odbywa się online.

Zapewniamy kompleksową realizację ogrodu w obrębie 50 km od naszego biura. Zakres wykonawczy pozostałych prac związanych z realizacją projektu ustalimy z Tobą po indywidualnej rozmowie.

Trójmiasto: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Słupsk, Rumia, Wejherowo, Lębork, Reda, Tczew