Ile kosztuje ogród?

Ile kosztuje ogród?

 

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek szacunków związanych z realizacją ogrodu odpowiedzmy sobie na kilka pytań.

 

Po pierwsze - jakie są nasze oczekiwania jako Inwestora?

Po drugie - czy czujemy się na siłach, żeby nadzorować prace w naszym ogrodzie?

Po trzecie - czy mamy na to czas?

Po czwarte - czy mamy świadomość ile może nas to kosztować?

Odpowiedzi na powyższe są zazwyczaj niejednoznaczne. Trudno jest bowiem osobie nie zajmującej się na co dzień projektowaniem ogrodów określić dokładnie jaki ma być jego charakter, jak mają przebiegać ciągi komunikacyjne, jakie dodatkowe elementy mają się w nim znaleźć. Czy i jakie nasadzenia mają dominować? Tym samym nie jesteśmy w stanie na tym etapie określić nawet szacunkowych kosztów wykonania ogrodu oraz czasu jaki to pochłonie.

 

 

Podobnie jak przy budowie domu, podstawą jest dobry projekt. Szybka weryfikacja witryn internetowych nie pomoże nam w podjęciu właściwej decyzji. Przeczytamy zatem, że projekt ogrodu to przedział od 1,5 tys. do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Jeśli w przeglądarce wpiszemy zapytanie dotyczące wykonania ogrodu rozstrzał będzie podobny. Niewielki ogród może kosztować 50 tys. pln jaki i 200 tys. pln, a im większa powierzchnia tym większe koszty, często wielokrotnie większe.

 

To ile będzie kosztował nasz ogród? Czy jeśli założymy jakiś budżet to uda nam się w nim zmieścić? Czy wykonawcy zrealizują prace zgodnie z naszymi oczekiwaniami?

Zmieńmy na moment myślenie o naszej Inwestycji i podzielmy ją na etapy. Jeśli chcemy poznać realne koszty wykonania ogrodu, punktem wyjścia niech będzie dobry projekt. Koszt jego wykonania to ok. 3 % wartości całej inwestycji. Kwota mała w odniesieniu do całości kosztów, ale dobrze zainwestowana, bo pozwalająca przelać naszą listę życzeń „na papier” i zaplanować działania w postaci harmonogramu prac. Jeśli dodatkowo projekt przygotowywany jest przez firmę, która zajmuje się wykonawstwem, możemy otrzymać dwa w jednym, tj. projekt i szacunkowy kosztorys.

Kolejny krok, czyli realizacja, powinna potrwać od 1 do 6 miesięcy w zależności od zakresu prac, który jest dla nas kluczowy, a wynika bezpośrednio z wcześniej przygotowanego projektu. W szczegółach możemy to sprowadzić do następujących wartości procentowych:

 

 

Podział kosztów w realizacji ogrodu:

 

A- Projekt ogrodu 3%

B- Prace ziemne i przygotowawcze 12 %

C- Ogrodzenie 25 %

D- Materiał roślinny 10%

E- Prace brukarskie 25 %

F- Prace ogrodnicze 12 %

G- System nawadniania 5%

H- Oświetlenie 5%

I- Transport materiałów 3%

 

Tak przedstawiona struktura kosztów, powinna dać nam pojęcie o skali i kosztach przedsięwzięcia. Przede wszystkim zwracamy uwagę, iż sporą część budżetu realizacyjnego pochłoną prace zanikowe, związane z pracami ziemnymi, przygotowaniem gruntu pod nasadzenia oraz rozprowadzeniem instalacji elektrycznych czy nawadniających. Większość Inwestorów dokonując zakupu działki czy planując wykonanie ogrodu nie bierze ich najzwyczajniej pod uwagę, nie mając świadomości konieczności ich przeprowadzenia. Kolejna duża pozycja kosztowa to prace brukarskie. Koszt materiału roślinnego oraz wykonanie nasadzeń, które stanowią o tym czy nasz ogród będzie ozdobą domu i jego otoczenia to zaledwie kilkanaście procent całości kosztów inwestycji. Jest to element decydujący o tym czy realizacja projektu zakończy się powodzeniem, ale jak widać wymaga on właściwego przygotowania naszej działki, które nie rzadko bywa bardzo kosztowne. 

 

Zwrócić należy uwagę na jeszcze jedną pozycję kosztową, tj. ogrodzenie, wykonanie którego może pochłonąć nawet 25% całego budżetu. To samo dotyczy również elementów nie uwzględnionych powyżej, tj. wszelkiego typu zabudów, domków gospodarczych czy pergoli. Są to zazwyczaj elementy wykonywane pod wymiar, a więc wymagające poniesienia sporych kosztów związanych z zakupem, prefabrykacją i montażem na naszej działce. Jeśli zdecydujemy się na wprowadzenie do ogrodu dużej ilości elementów tzw. małej architektury to doliczając koszt ogrodzenia, możemy podwoić koszty związane z naszą inwestycją.

Źródło: www.ogrodzeni.com.pl

 

I tu wracamy do punktu wyjścia, tj. projektu. Te kilka procent zainwestowane na początku, ułatwi nam zmieszczenie się w założonym budżecie i umożliwi racjonalne rozłożenie kosztów na poszczególne branże.

 

Podsumowując:

- dobrze wykonany projekt na całość ogrodu umożliwi sprawną realizację,

- wprowadzenie dużej ilości elementów małej architektury znacząco podraża koszty inwestycji,

- wbrew pozorom obsadzenia i umocnienie skarp roślinnością są kosztowne,

- ogrodzenie może stanowić nawet 1/4 budżetu na wykonanie całego ogrodu,

- prace brukarskie stanowią, podobnie jak ogrodzenie 1/4 kosztów całej realizacji,

- prace zanikowe związane z pracami ziemnymi, rozprowadzeniem kabli elektrycznych czy instalacji do nawadniania ogrodu pochłaniają dużą część budżetu.

 

czytaj także:

Projektowanie i zakładanie ogrodów pomorskie

Trójmiasto, Rumia, Wejherowo, Reda, Lębork, Tczew, Elbląg, Chwaszczyno, Kościerzyna, Starogard Gdański

Projektowanie ogrodu Gdańsk

Projekty ogrodów z możliwością spotkania wykonujemy na terenie województwa pomorskie Poza tym obszarem projektowanie odbywa się online.

Zakładanie ogrodu Gdynia

Zapewniamy zakładanie ogrodu w obrębie do 100 km od naszego biura