Co "gryzie" Twój ogród?
Jakie są najczęstsze przyczyny kłopotów z trawnikami i roślinami...
1. Nieodpowiednie pH gleby i brak składników odżywczych
Najczęsciej ten problem dotyczy trawników, gdzie pH powinno być lekko kwaśne, oscylować w przedziale 5,5 pH do 6,5 pH. Jeżeli nie uzyskasz odpowiedniego zakwaszenia i równowagi pomiędzy mikroelementami nie uda Ci się zachować pięknego trawnika, nawet z systemem nawadniania i odpowiednio przygotowanym podłożem.
2. Nieodpowiednia wysokość i pora dnia koszenia oraz zwierzęta domowe załatwiające się
w ogrodzie
Wyprowadzanie naszych czworonożnych pupili do ogrodu może skutkować oddawaniem moczu przez zwierzęta (zdj. nr 1). Powstaje wówczas charakterystyczna brązowa plama (wypalenie przez nadmiar azotu), która naokoło jest koloru ciemnozielonego (większa ilość azotu niż na reszczie trawy). Notorycznie spotykamy się także z koszeniem trawników zbyt nisko (prawidłowo na wysokości 5-6 cm) w okresie silnego nasłonecznienia, co w połączeniu z wysoką temperatura (zdj. nr 2) prowadzi do poparzeń korzenia, który nie jest chroniony przed słońcem. Nieregularne oraz niedokładne koszenie skutkuje nierównomiernym wzrostem trawy, powstawaniem różnic kolorystycznych oraz tzw. "wąsów".
3. Nadmiar lub niedomiar wody
Rok 2017 był bardzo deszczowy, co spowodowało, że gleby ciężkie, słabo zdrenowane lub tereny o wysokim poziomie wód gruntowych były niewłaściwe dla większości roślin. System korzeniowy zaczął gnić, co zaczęło objawiać się chorobami grzybowymi.
4. Choroby lub szkodniki
Lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Pamiętaj, że zdrowe rośliny, dobrze odżywione i zadbane są mniej podatne na wszelkiego rodzaju choroby i szkodniki. Znaczenie ma również odpowiednie zestawienie roślin - nie sadzi obok siebie m.in. gruszy i jałowców (rdza jałowcowo-gruszowa) , a także sosny wejmutki oraz porzeczki (rdza wejmutkowo porzeczkowa). W okresie wilgoci należy zwrócić baczniejszą uwagę na choroby grzybowe, natomiast susza sprzyja występowaniu szkodników.