Pakiety Komfort

Pakiety Komfort

Wykonując projekt ogrodu, a następnie realizując go wspólnie z nami możesz zdecydować czy sam zajmiesz się pielęgnacją czy powierzysz to profesjonalistom.

Bez względu jednak na to czy jesteś zapalonym ogrodnikiem, czy raczej miłośnikiem podziwiania piękna otaczającej Cię zieleni, odpowiedź na pytanie czym jest ogród dla wygodnych brzmi, że na pewno nie jest to ogród bezobsługowy. 

Dobrze jest to wziąć pod uwagę przystępując do procesu projektowania tak abyśmy mogli spełnić Twoje, czyli naszego Inwestora oczekiwania.  

Co oznacza więc ogród dla wygodnych?

Załóżmy, że interesuje nas ogród, w którym chcemy ograniczyć konieczność przeprowadzania zabiegów pielęgnacyjnych i innych prac porządkowych do niezbędnego minimum, co jest trendem dość popularnym, wynikającym z naszego trybu życia. 

Mając taką informację nasz zespół: 

  • po pierwsze- zaproponuje odpowiednie gatunki oraz ilości roślin dedykowane dla Twojego ogrodu, a także we właściwy sposób zaplanuje ich układ w rabatach. Należy dodać, iż lokalizacja poszczególnych nasadzeń wynika po części z preferencji i upodobań Inwestora, ale także z nasłonecznienia terenu czy ukształtowania samej działki. W podobny sposób zaproponujemy inne elementy takie jak np. wielkość czy lokalizacja trawnika lub jego brak, a także lokalizacja elementów dodatkowych np. pergoli czy kuchni letniej. Pamiętajmy, że każdy dodatkowy element zaprojektowany w Twoim ogrodzie wymaga większego lub mniejszego zaangażowania związanego z jego późniejszą obsługą, a także wpływa na końcową wartość inwestycji. 

Pergola drewniana

Altana z kuchnią letnią i miejscem na jacuzzi

 

  • po drugie- pokaże Ci rozwiązania techniczne, które ułatwią obsługę ogrodu. W tym zakresie mówimy o takich elementach jak np. systemy automatycznego nawadniania, robot koszący czy systemy retencji wody. Ich zastosowanie wynika zawsze z projektu oraz budżetu jakim dysponujesz, dlatego tak ważne jest jasne określenie swoich preferencji na początku procesu projektowego oraz ścisła współpraca z naszymi projektantami w trakcie jej trwania. 

 

  • po trzecie- na etapie wykonawstwa, zaproponuje rozwiązania w postaci pakietów udogodnień. W praktyce ma to na celu zaproponowanie Ci wykonania ogrodu w kilku możliwych wariantach wykończenia.

Podstawowa wycena zawiera w pełni funkcjonalny ogród wykonany zgodnie z przygotowaną wcześniej  dokumentacją. Ewentualne zmiany mogą dotyczyć optymalizacji w zakresie ilości proponowanych roślin, przebiegu ścieżek, wielkości podjazdu itp., które mogą się pojawić w trakcie prowadzonych prac.   

W następnym etapie otrzymujesz do wyboru pakiety podzielone na siedem zakresów tematycznych. Dotyczą one zarówno elementów budowlanych, prac brukarskich czy tych związanych z pracami ziemnymi lub nasadzeniami. 

 

Oto one:

 

Wzmocniony podjazd  

W tym zakresie rozszerzamy dedykowany do ruchu kołowego standardowy układ warstw podbudowy pod kostkę brukową. W prosty sposób możesz zwiększyć nośność swojego podjazdu i nie zastanawiać się w przyszłości czy samochód dostawczy, który wjeżdza na Twoją posesję uszkodzi nawierzchnię. Zastosowanie dodatkowej warstwy zagęszczonego kruszywa łamanego, odseparowanego od gruntu rodzimego geowłókniną techniczną, zwiększy wytrzymałość podbudowy, zachowując możliwość migracji wody do niższych warstw gruntu.  

 

 

Drenaż w ogrodzie 

Jeśli Twój dom został posadowiony na działce o gruncie słabo przepuszczalnym, rozważ na etapie prac ziemnych wykonanie dodatkowej warstwy drenarskiej. Pozwoli to na uniknięcie zapadania się trawnika w czasie deszczu oraz umożliwi lepszy wzrost roślin. Cała operacja sprowadza się do wymiany dodatkowej warstwy gleby na działce i wysypanie warstwy zagęszczonego żwiru, który ułatwia rozsączanie się wody na terenie.

  

Woda pod kontrolą  

Jednym ze sposobów zatrzymania wody opadowej w granicach Twojej działki, jest wykonanie układu, składającego się z osadników zatrzymujących zanieczyszczenia z rynien (np. igły, liście) oraz systemu rur i złączek odprowadzających wodę opadową do studni chłonnych, zakopanych w ogrodzie.  Woda w nich gromadzona rozsącza się samoczynnie  do gruntu. Może być również częściowo lub w całości wykorzystywana do podlewania ogrodu. System ten można rozbudować o rury rozsączające zakopane pod powierzchnią i rozprowadzające wodę opadową na większym terenie lub zwielokrotnić ilość studni chłonnych, łącząc je ze sobą. Na podobnej zasadzie działają skrzynki czy linie rozsączające.

 

Nawadnianie ++ 

Standardowy system nawadniania możesz rozbudować o dodatkowe elementy poprawiające jego efektywność. Zawór Master Valve zabezpiecza przed wystąpieniem nieszczelności. Linia z kompensacją ciśnienia zapewnia stały wydatek wody na całej jej długości, dzięki czemu rośliny otrzymują równomierną dawkę wody. Czujnik Solar Sync koryguje pracę systemu na podstawie pomiarów nasłonecznienia, temperatury i wilgotności, dzięki czemu zmniejszysz zużycie wody. 

 

Podłoże ++ 

Możesz poprawić jakość i strukturę gleby, stosując odpowiednie dodatki. Zlecając nam ich dobór, masz gwarancję, że będą odpowiednie dla Twoich roślin i trawnika. Kondycjonowanie gleby to poprawienie jej jakości na kilku płaszczyznach:  fizycznego stanu (tzw. tilth), retencji wodnej oraz magazynowania składników odżywczych. Dobór i zastosowanie kondycjonerów gleby pozostaw więc specjalistom. 

 

 

Wygodne koszenie 

Zastosowanie opasek oddzielających trawnik od nasadzeń pozwoli Ci na dokładne koszenie zarówno kosiarką tradycyjną jak i robotem. Technicznie wszystkie opaski, wykonane np. z ekobordów, zastępujemy opaskami z kostki brukowej, o szerokości conajmniej 10 cm. Kosiarka przejedzie po utwardzonej nawierzchni. Jej kółka nie utkną w korze czy kamieniu. Dokosisz również miejsca trudno dostępne bez potrzeby używania kosy spalinowej lub nożyczek.

 

 

Antykret 

Zadbany trawnik, wypełniony kopcami, potrafi każdego  wyprowadzić z równowagi.  Możesz zdecydować się na założenie siatki przeciwko kretom oraz zabezpieczyć swój trawnik przed zniszczeniem. Siatkę na krety montujemy na głębokości około ok. 10 cm, aby uniknąć zniszczeń mechanicznych powodowanych przez kosiarki. 

 

 

Antychwast 

Chcąc ograniczyć przerastanie niechcianych “gości” możesz zastosować ułożoną  wśród rabat z roślinami agrowłókninę.

  

Podsumowując, w wariancie podstawowym otrzymujesz w pełni funkcjonalny ogród zbudowany zgodnie z założeniami projektowymi. Przygotowaną koncepcję możesz: 

  1. Zoptymalizować na etapie wykonawczym lub podzielić realizację na etapy, jeśli  proponowany budżet realizacyjny jest zbyt wysoki;
  2. Rozszerzyć swój projekt o elementy/instalacje techniczne, ułatwiające obsługę ogrodu;
  3. Dodać do realizacji pakiety udogodnień,  które podwyższają standard wykonania.

Dobranie i zrealizowanie wybranych elementów ma na celu dostosowanie ogrodu do Twoich wymagań i stworzenie go w większym lub mniejszym stopniu „przestrzenią dla wygodnych”. 

czytaj także:

Projektowanie i zakładanie ogrodów pomorskie

Trójmiasto, Rumia, Wejherowo, Reda, Lębork, Tczew, Elbląg, Chwaszczyno, Kościerzyna, Starogard Gdański

Projektowanie ogrodu Gdańsk

Projekty ogrodów z możliwością spotkania wykonujemy na terenie województwa pomorskie Poza tym obszarem projektowanie odbywa się online.

Zakładanie ogrodu Gdynia

Zapewniamy zakładanie ogrodu w obrębie do 100 km od naszego biura