Place zabaw

Place zabaw

Place zabaw… wydawałoby się, że to prosta sprawa. Wystarczy postawić huśtawkę, zjeżdżalnię jakiś mały domek, może piaskownica i mamy gotowy przepis na idealną przestrzeń dla naszych pociech. Ale czy na pewno? Dzisiejsze place zabaw czy to te w parkach czy w naszych przydomowych ogrodach tworzone są pod jeden wzór i często wyglądają identycznie, a materiałem królującym na nich jest plastik. Niewiele dają dzieciom szans na kreatywną zabawę. Czy mamy jakąś alternatywę? Tak i to całkiem sporo. Na początek jednak zadajmy sobie pytanie co taki plac zabaw powinien dać naszym dzieciom: radość, swobodę działania. Dobrze zagospodarowany rozwinie kreatywne myślenie i rozwój motoryczny. Oczywiście nie możemy zapomnieć o bezpieczeństwie co akurat z perspektywy dziecka najmniej go interesuje.

 

Jak stworzyć taki Plac zabaw? Oto kilka prostych zasad:

 

Ruchome elementy umożliwiają wykorzystanie ich na tysiące różnych sposób, pozwalają kreować przestrzeń w dowolny sposób. O czym mowa? Np.: drewniane skrzynki i skrzynie, wiadra i miski różnej wielkości, liny, deski, zużyte opony, koce, przybory kuchenne. Te proste elementy pozwolą na budowanie najpiękniejszych kryjówek, szałasów czy szybkich pojazdów. Tworzenie piaskowej ciastkarni z wybornymi wypiekami nie będzie stanowić problemu. By zachować porządek warto pomyśleć o małej wiatce, w której na kilku niskich regałach dziecko samo będzie mogło poukładać swoje akcesoria.

 

Zieleni powinno być wokół naszych dzieci jak najwięcej. Oprócz dobrego wpływu na samopoczucie i rozwój psychiczny dziecka, może stanowić świetny element placu zabaw. Odpowiednio posadzone drzewo w przyszłości może stać się podporą pod domek i dać cień w gorące lato. Grupa dużych krzewów będzie skrytką na skarby, a żywopłot przysłoni dzieci od wzroku rodziców. Nasadzenia planujemy tak, by dzieci poznały różne zapachy, faktury i kolory. W doborze roślin warto zwrócić uwagę na rodzime gatunki, które dadzą dodatkowy walor edukacyjny. Unikać należy roślin trujących i kłujących np. cis, róża i berberys.

 

Materiał, który zalecamy do budowy konstrukcji to głównie drewno. Najwięcej pytań jednak pojawia się o nawierzchnie. Maty syntetyczne zwane "bezpieczne" często nie są wcale tak miękkie, wypaczają się z czasem, w trakcie upałów bardzo się nagrzewają. Znane są też przypadki brzydkiego zapachu, który wydzielają w czasie gorącego lata. Alternatywą może być zwykły piasek, drobny żwirek lub zrębki drzewne. Przy niedużych konstrukcjach po prostu trawnik.

 

Zróżnicowanie terenu. Mała górka obsiana trawą będzie świetnym miejscem do zabaw. Turlanie, zjeżdżanie czy budowa mostu mocno wskazane! Zimą wykorzystać do ślizgania. Tu znów dajemy bazę do kreatywnego wykorzystania nierówności terenu przez dzieci. Jeżeli masz pochyłą działkę to świetnym skrótem pomiędzy górnym, a dolnym tarasem może być zjeżdżalnia. Zapewniam, że nie jeden dorosły z chęcią wybierze szybki zjazd na dół ogrodu. Lina i kilka szerokich pieńków wbitych w skarpę będzie waszą drogą powrotną.

 

Woda to coś bez czego żadna kuchnia błotna nie może istnieć. Jak udostępnić ją dzieciom? Wystarczy poprowadzić zawór przy placu zabaw bądź na okres letni rozłożyć wąż ogrodowy i gotowe. Wskazówka! Jeśli chcemy kontrolować ilość wody, którą nasze pociechy zużywają świetnie sprawdzają się kanistry wody z małym kranikiem. Dzięki temu rozwiązaniu wiemy, że dziecko nie zaleje nam pół ogrodu. W pobliżu placu zabaw odradzamy miejsca ze stojącą wodą jak oczka wodne czy fontanny. Mogą być siedliskiem wielu pasożytów i bakterii.

 

Kilka pomysłów, które możesz zrealizować w swoim ogrodzie

 

System słupów - zestaw drewnianych słupów o różnej wysokości rozstawionych w różnych odległościach od siebie. Każdy słup uzbrojony jest w kilka haków. Dzięki takim słupom możemy na wiele sposobów
zaaranżować przestrzeń pomiędzy nimi. Sieć, tor przeszkód, hamak, podstawa pod budowę bazy. To tylko kilka pomysłów jak możemy je wykorzystać.

 

Kuchnia błotna - imitacja małej kuchni, w której znajdzie się kilka półeczek, blat roboczy z miską na wodę. Oczywiście do tego potrzebnych jest kilka akcesoriów kuchennych i główny składnik do gotowania - piasek. Wskazówka! Warto zamocować małe sitko które posłuży po zabawie do oddzielenia piasku od tego co dzieci włożyły w potrawy. (trawa,kamyki, liście, patyki).

 

 

Labirynt albo domki - kryjówki z wierzby. Dzięki swojej elastyczności wierzba nadaje się świetnie do plecenia złożonych konstrukcji o fantazyjnych kształtach. Pędy wbite w ziemię mają zdolność do szybkiego zakorzenienia się, dzięki czemu nasze budowle ożywają i stają się zielone.

 

Jeżeli choć część tu podanych pomysłów pojawi się na Waszym placu zabaw możecie mieć sporą szansę, że Waszych dzieci nie trzeba będzie siłą wypychać na świeże powietrze.

 

Artykuł napisał: Architekt krajobrazu Grzegorz Guz

 

czytaj także:

Projektowanie i zakładanie ogrodów pomorskie

Trójmiasto, Rumia, Wejherowo, Reda, Lębork, Tczew, Elbląg, Chwaszczyno, Kościerzyna, Starogard Gdański

Projektowanie ogrodu Gdańsk

Projekty ogrodów z możliwością spotkania wykonujemy na terenie województwa pomorskie Poza tym obszarem projektowanie odbywa się online.

Zakładanie ogrodu Gdynia

Zapewniamy zakładanie ogrodu w obrębie do 100 km od naszego biura