Po co komu projekt nawadniania?

Wykonanie projektu nawadniania w naszej pracowni pozwoli Ci uzyskać plan wykonawczy instalacji. Zaznaczamy na nim źródło wody, studzienki z elektrozaworami, sterownik, wyłącznik deszczowy, zraszacze, linie kroplujące oraz proponowany przebieg rur. Projekt powstaje na podstawie wyliczeń spadku ciśnienia przy danym ciśnieniu na wyjściu i wydajności źródła wody wraz z doborem odpowiednich zraszaczy oraz dysz.

 

Po co komu projekt nawadniania?

Korzyści z posiadania systemu nawadniania:

  • oszczędność czasu, wody, pieniędzy,
  • większa skuteczność nawadniania w porównaniu do tradycyjnych metod,
  • ochrona zieleni,
  • możliwość nawadniania ogrodu podczas nieobecności domowników.

 

 

 

1. ELEKTOZAWORY- otrzymują implus elektryczny (24V) od sterownika na cewki powodując ich otwarcie lub zamknięcie. Elektozawory kontrolują przepływ wody w danej sekcji. W razie potrzeby istnieje możliwość otworzenia sekcji ręcznie w skrzynce elektozaworowej. 

2. STEROWNIK- odpowiada za pracę całego systemu nawadniania. W sprzedaży są dostępne sterowniki bateryjne oraz zasilane prądem 230 V. Produkowane są wersje, które mogą być montowane zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. W zależności od typu sterowniki posiadają do kilku niezależnych programów nawadniania i kilka startów dziennie do każdego elektrozaworu. 

3. WYŁĄCZNIK DESZCZOWY- urządzenie wyłączające automatyczny system nawadniający, w czasie niekorzystnych warunków pogodowych. Po przekroczeniu ustawionej wielkości opadu wyłącznik zawiesza wpisany program. Do dyspozycji są trzy podstawowe wyłączniki: z miseczką, z korkiem oraz czujnik glebowy.

4. ZRASZACZ- podstawowe narzędzie do nawadniania trawników. W momencie włączenia sekcji nawadniania ze zraszaczami, ciśnienie wody wypiera je do góry. Zraszacze ze względu na typ dzielimy na statyczne i rotacyjne. Zraszacz statyczny pracuje na niewielkich zasięgach: od 1 do 9 m. Dostępna jest do niego osobna dysza. Zraszacz rotacyjny dedykowany jest większym obszarom (od 4 do 17m).

5. LINIA KROPLUJĄCA- podstawowe narzędzie do nawadniania roślin. Do dyspozycji mamy linie kroplujące z kompensacją ciśnienia oraz bez kompensacji. Linie z kompensacją ciśnienia mają głównie zastosowanie na terenach o zróżnicowanej rzeźbie oraz wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba zastosowania długich ciągów. Kompensacja ciśnienia pozwala ponadto na uzyskanie równomiernego wydatku wody na całej długości linii. 

6. ŹRÓDŁO WODY- do prawidłowego zaprojektowania i wykonania automatycznego systemu nawadniającego są potrzebne odpowiednie parametry źródła wody-wydajność i ciśnienie. Automatyczny system nawadniania powinien być podłączony pod osobny wodomierz, aby nie płacić dodatkowo za ścieki. Przy źródle wody powinien być filtr, zbierający zanieczyszczenia i chroniący przed zapchaniem się linii kroplującej.

Projekt stanowi solidną podstawę do opracowania wyceny wykonania systemu automatycznego nawadniania oraz umożliwia uniknięcie najczęstszych błędów wykonawczych:

  • nadmiernego zalewania nawierzchni i elementów małej architektury, co może powodować brązowienie powierzchni spowodowane obecnością żelaza w wodzie,
  • nierównomiernego nawadniania powierzchni trawnika i rabat roślinnych w wyniku błędnego rozmieszczenia zraszaczy lub nieodpowiedniego doboru dysz czy rodzaju linii kroplującej.

 

Wykonanie systemu nawadniania zgodnie z przygotowanym przez nas projektem jest również dokumentacją przebiegu instalacji, co jest istotne w przypadku przebudowy systemu w przyszłości.

czytaj także:
Zasięg usług
Projekty ogrodów wykonujemy na terenie całej Polski oraz zagranicą.

Na terenie województwa pomorskiego możemy umawiać spotkania w naszym biurze, jak i u Ciebie. Projektowanie ogrodów w innych województwach i zagranicą odbywa się online.

Zapewniamy kompleksową realizację ogrodu w obrębie 50 km od naszego biura. Zakres wykonawczy pozostałych prac związanych z realizacją projektu ustalimy z Tobą po indywidualnej rozmowie.

Trójmiasto: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Słupsk, Rumia, Wejherowo, Lębork, Reda, Tczew