Z czego wykonać taras, ścieżki lub podjazd?

 

Komunikacja w ogrodzie dotyczy zwykle kwestii związanych z podjazdem, ścieżkami oraz tarasem. Elementy te wykonywane są najczęsciej z betonu, kamienia, cegły klinkierowej, drewna, kompozytu lub gresu ceramicznego.

Jak zaprojektować komunikację w ogrodzie? Na co zwrócić uwagę?

 

Z czego wykonać taras, ścieżki lub podjazd?

Podjazd i podejście do domu powinny być maksymalnie praktyczne w użytkowaniu. Unikamy stosowania nawierzchni nierównych, śliskich zimą, które utrudniałyby odśnieżanie. Jeśli posiadasz dojazd do posesji drogą gruntową musisz brać uwagę konieczność zastosowania materiałów jak najbardziej odpornych na zabrudzenia lub liczyć się z cyklicznym czyszczeniem swojego podjazdu. Oczywiście powinien on posiadać odpowiednie spadki, najlepiej skierowane od budynków, ale w razie sytuacji odwrotnej powinieneś/aś zastosować odwodnienie liniowe, które uchroni Cię przed zalewaniem w czasie opadów. Podjazd musi umożliwiać swobodne manewrowanie, zwłaszcza możliwość nawrócenia. Najczęstszym materiałem stosowanym na podjazdy jest kostka brukowa i kamień polny.

 

W tym projekcie zwróciliśmy szczególną uwagę na dobór nawierzchni. Zdecydowaliśmy się zastosować postarzaną kostkę w procesie produkcji. Takie rozwiązanie dzięki obiciu krawędzi i zastosowaniu melanżu kolorystycznego zachowuje nawierzchnię miłą dla oka na długie lata.

 

Taras stanowi bardzo często serce ogrodu - miejsce naszego wypoczynku. Z tego powodu należy bardzo dobrze przemyśleć kwestie związane z nasłonecznieniem oraz częstym w naszych warunkach klimatycznych - wiatrem. Długość i częstotliwość korzystania z tarasu nieodłącznie związana jest z komfortem użytkowania. Zaznajemy go również poprzez poczucie intymności miejsca chronionego przed wzrokiem sąsiadów. 

Link do odcinka z naszą Rudą na jednym z tarasów:

Planując taras warto, abyś zastanowił/a się również nad jego wielkością. Zbyt mała powierzchnia tarasu może zmusić Cię do korzystania z jednego kompletu mebli, gdy zwykle taras pełni w ogrodzie funkcję swoistego salonu, jadalni, czasem kuchni na zewnątrz. Z tego powodu przydaje się miejsce na komplet mebli wypoczynkowych oraz jadalnianych. Dodatkowo musisz pamiętać, że na zewnątrz będziesz potrzebował więcej miejsca niż wewnątrz domu. Wynika to z większej zamaszystości ruchów człowieka na świeżym powietrzu oraz koniecznością zachowania bezpiecznej odległości mebli od strefy upadku. 

Wybór materiałów na wykonanie tarasu jest bardzo szeroki. Możesz wykorzystać materiały naturalne - drewno lub kamień, lub skorzytać z innych równie popularnych prefabrykatów: kostek i płyt betonowych, gresu porcelanowego, czy też deski kompozytowej.

Taras z płyt ceramicznych

Taras z kamienia polnego  

Ścieżki powinny łączyć poszczególne części, strefy ogrodu. Należy wykorzystać materiały podobne lub identyczne pod względem rodzaju oraz kolorystyki do stosowanych na podjeździe i tarasie. Najczęściej ścieżka w ogrodzie stanowi komunikację między altaną, pergolą, huśtawką, tarasem, domkiem gospodarczym, drewutnią, kojcem dla psa i podjazdem.

 

Pamiętajmy, że wszystie nawierzchnie powinny nawiązywać do stylu budynku, a także jego koloru. Kostki brukowe na ścieżkach i podjazdach nie mogą być śliskie, nierówne. Łatwo powinno się je czyścić. Natomiast taras jako serce ogrodu, powinien znaleźć się w miejscu mniej wietrznym i dobrze nasłonecznionym. 

 

czytaj także:
Zasięg usług
Projekty ogrodów wykonujemy na terenie całej Polski oraz zagranicą.

Na terenie województwa pomorskiego możemy umawiać spotkania w naszym biurze, jak i u Ciebie. Projektowanie ogrodów w innych województwach i zagranicą odbywa się online.

Zapewniamy kompleksową realizację ogrodu w obrębie 50 km od naszego biura. Zakres wykonawczy pozostałych prac związanych z realizacją projektu ustalimy z Tobą po indywidualnej rozmowie.

Trójmiasto: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Słupsk, Rumia, Wejherowo, Lębork, Reda, Tczew