Rośliny atrakcyjne zimą

Rośliny atrakcyjne zimą

Roślinność stosowana na ogrodzie powinna być tak dobrana, aby cieszyła oko cały rok, nawet w zimę. Projektując i planując nasadzenia należy uważnie analizować dobór roślin iglastych jak i iglastych, co zwiększa jego atrakcyjność przez cały czas. Zima to pora roku, w której wbrew pozorom bardzo dużo roślin dobrze wygląda i sprzyja np. ptakom – prezentując na swoich gałęziach różnorakie owoce, służące za ich pokarm, ukazując ich ozdobną korę, suche kwiatostany czy nawet kwitnących zimą.

 

Rośliny o ozdobnej korze i pędach

Do roślin o ozdobnej korze należy wiśnia tybetańska Prunus serrula o mahoniowej, łuszczącej się korze, platan klonolistny Platanus acerifolia o korze łaciatej, łuszczącej w oliwkowo-szarożółtych kolorach. Klon strzępiastokory Acer griseum to klon o mocno łuszczącej się warstwie zewnętrznej w cynamonowo brązowej barwie.

Wiśnia tybetańska
Platan klonolistny
Klon strzępiastokory
Źródło:https://www.wykop.pl/wpis/52686391/kora-wisni-tybetanskiej-wyglada-jakby-byla-z-miedz/;http://www.drzewa.nk4.netmark.pl/atlas/platan/platan_klonolistny/platan_klonolistny.php?mPP=0&mKr=0&mL=1&mO=0&mI=0&mPlanty=0;https://allegro.pl/oferta/klon-strzepiastokory-cynamonowy-ogromna-sadzonka-12674998785?utm_feed=aa34192d-eee2-44199a9ade66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_dio_ogrod_pla_pmax&ev_campaign_id=17967348638

 

Brzoza pożyteczna ‘Doorenbos’ Betula utilis ‘Doorenbos’ o nieskazitelnie śnieżnobiałej barwie pnia, która delikatnie się łuszczy oraz klon zielonokory Acer tegmentosum o paskowanej zielono-kremowej korze to kolejne reprezentatywne gatunki.

Brzoza pożyteczna 'Doorenbos' i klon zielonokory

 
Źródło:https://madeinforest.pl/produkt/brzoza-pozyteczna-betula-utilis-doorenbos/;futuregardens.pl/klon-zielonokory-acer-tegmentosum.html

  

Rośliny o atrakcyjnych pędach to między innymi derenie np. dereń biały Cornus alba o czerwonych pędach, które wręcz wybuchają niczym ogień na tle śniegu. Efekt ten uzyskać można poprzez niskie coroczne cięcie krzewów oraz dereń rozłogowy Cornus sericea o intensywnie żółtych pędach.

Dereń biały

Dereń rozłogowy

Źródło: https://www.refreszing.pl/2019/10/duze-drzewa-ile-kosztuja.html/;https://allegro.pl/oferta/deren-rozlogowy-flaviramea-ozdoba-ogrodu-caly-rok-8853843610

 

Kolejnymi roślinami o interesujących pędach jest pokryta listwą korkową trzmielina oskrzydlona Euonymus alatus, wierzba mandżurska ‘Tortuosa’ Salix matsudana ‘Tortuosa’ o pędach silnie powyginanych i robinia akacjowa Robinia pseudoacacia również w odmianie ‘Tortuosa’.

Trzmielina oskrzydlona, wierzba mandżurska 'Tortuosa' i robinia akacjowa 'Tortuosa'. 
Źródło:https://szkolka.sklep.pl/krzewy-lisciaste/3388-trzmielina-oskrzydlona.htmlhttps://fajnyogrod.pl/katalog-roslin/roslina/wierzba-mandzurska-tortuosa/https://www.futuregardens.pl/robinia-akacjowa-tortuosa-robinia-pseudoacacia-c3.html

 

Listę kończymy na leszczynie ‘Contorta’ i ‘Red Majestic’ Corylus avellana o pogiętych w różne strony i spiralnie skręconych pędach.

Leszczyna pospolita 'Contorta' i 'Red Majestic'
Źródło:https://poradnikogrodniczy.pl/leszczyna-corylus-avellana-contorta.php;https://zielonyogrodek.pl/gardeners-world/archiwum/6456-atrakcyjne-caly-rok-leszczyna-pospolita-red-majestic

 

Rośliny kwitnące zimą

Rośliny kwitnące zimą to oczar pośredni Hamamelis x intermedia – kwiaty mogą rozwijać się już w grudniu, w zależności od odmiany również w styczniu, lutym, marcu. Są pofalowane i przypominają frędzelki. Zimokwiat wczesny Chimonanthus praceox zawdzięczający urodę żółtym kwiatom pojawiającym się w lutym. Dodatkowym atutem są jego intensywnie pachnące kwiaty. Wawrzynek wilczełyko Daphne mezereum spektakularnie kwitnący w lutym. Pędy oblepione są różowymi bądź białymi kwiatami, niestety roślina jest cała trująca i nie należy sadzić jej w ogrodzie z dziećmi.

Oczar pośredni, zimokwiat wczesny i wawrzynek wilczełyko
Źródło:https://www.swiatkwiatow.pl/poradnik-ogrodniczy/oczar-posredni-id1055.html;https://kielkowski-szkolka.pl/produkt/zimokwiat-wczesny-chimonanthus-praecox--36;https://kobieta.onet.pl/dom/ogrod/wawrzynek-wilczelyko-wymagania-uprawa-odmiany/v7495yh

 

Jaśmin nagokwiatowy Jasminum nudiflorum rzadko spotykany krzew o pojedynczych, intensywnie żółtych kwiatach. Leszczyna pospolita Corylus avellana tzw. złoty deszcz kotków, które pojawiają się w lutym zwiastujących przedwiośnie oraz kalina bodnantska Viburnum x bodnantense zakwitająca już w grudniu ze szczytem kwitnienia w lutym - marcu pąkami ciemnoróżowych kwiatów (rozwiniętych bladoróżowych). Dereń jadalny Cornus mas o główkowatych, żółtych kwiatostanach.

Jaśmin nagokwiatowy, leszczyna pospolita, kalina bodnantska i dereń jadalny
Źródło:https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/552-jasmin-nagokwiatowy-zimowe-pnacze;https://www.stefanogrod.pl/leszczyna2wid=183&func=productPage&pid=3403;http://pzd.pl/artykuly/21298/135/Krzewy-kwitnacezima.html;https://ladnydom.pl/Ogrody/encyklopedia_roslin/p/deren-jadalny/164851103;

 

Z mniejszych kwitnących zimą to wrzośce Erica zaczynające budzić się w na przełomie stycznia i lutego, robią piorunujące wrażenie w grupach. Ciemierniki Helleborus kwitnące od stycznia, aż do maja w różnych odcieniach bieli, kremu i różu. Ogromnym atutem tej rośliny są zimozielone liście oraz upodobanie do półcienia i cienia. Przebiśniegi Galanthus to najwcześniej zakwitające białymi, dzwonkowatymi, pachnącymi kwiatami rośliny cebulowe.

Wrzosiec, ciemiernik i przebiśniegi
Źródło:https://kb.pl/porady/wrzosiec-krok-po-kroku-odmiany-wymagania-uprawa-kwitnienie/;http://zielonozakreceni.pl/forum/ciemierniki/9907-ilustrowany-spis-ciemiernikow;https://muratordom.pl/ogrod/rosliny/sniezyczka-przebisnieg-aa-qmdn-YAS2-agQB.html;

 

Rośliny o atrakcyjnych, suchych kwiatostanach

Nie wszystkie rośliny, które obumarły musimy ścinać w naszych ogrodach, ponieważ ich suche kwiatostany i pędy mogą dalej zdobić przestrzeń i tworzą masę w ogrodzie. Ścinając rośliny tworzymy puste przestrzenie, które nie wyglądają dobrze i nas odsłaniają. Do takich roślin należą trawy: miskanty chińskie Miscanthus sinensis to jedne z popularniejszych wysokich traw, które zakwitają późnym latem. Zarówno ich kwiatostany i liście pięknie prezentują się oszronione i przysypane śniegiem. Kolejnymi gatunkami traw, które warto pozostawić to między innymi trzcinnik ostrokwiatowy Calamagrostis acutiflora, rozplenica japońska Pennisetum alopecuroides czy trzęślica modra Molinia caerulea, której oszronione pędy kwiatostanowe przypominają rozłożysty pióropusz.

Miskant chiński 

Trzcinnik ostrokwiatowy

Rozplenica japońska 

Trzęślica modra

  

Hortensje bukietowe Hydrangea paniculata ze swoimi suchymi kwiatostanami na tle śniegu również pięknie się prezentują. Możemy wykorzystać je także do kompozycji florystycznych lub wazonu. Mikołajek płaskolistny Eryngium planum, jeżówka purpurowa Echinacea purpurea, rozchodnik okazały Sedum spectabile, krwawnik pospolity Achillea millefolium, rudbekia błyskotliwa Rudbeckia fulgida, miesiącznica roczna Lunaria annua, sumak octowiec Rhus typhina to kolejne rośliny świetnie prezentujące się zimą.  

Hortensja bukietowa

Mikołajek nadmorski

Jeżówka purpurowa

Rozchodnik okazały

Krwawnik pospolity

Rudbekia błyskotliwa

Miesiącznica roczna

Sumak octowiec

 

Rośliny o ozdobnych owocach

Owoce w ogrodzie nie tylko cieszą oko, ale także stanowią pokarm dla małych mieszkańców ogrodu – ptaków.  Bardzo ciekawą i niespotykaną propozycją jest pięknotka Bodinera ‘Profusion’ Callicarpa bodinieri, która jesienią oblepia swoje pędy skupionymi w pęczki jagodowymi koralikami, które zimą stanowią niecodzienny widok. Niestety owoce tej rośliny są trujące. Rokitnik zwyczajny Hippophae rhamnoides – to krzew o gęsto osadzonych na pędach, pomarańczowych owocach i ogromnych wartościach prozdrowotnych, które utrzymują się przez zimę.

Pięknotka Bodinera 'Profusion'

Rokitnik zwyczajny

 

Kolor owoców zależy również od odmiany. U takich gatunkach jak ognik szkarłatny Pyracantha coccinea, jarząb pospolity Sorbus aucuparia i ostrokrzew Argentea. Owoce przybierają tutaj kolor żółty, pomarańczowy, czerwony, a nawet biały jak w przypadku jarzębu.

Ognik szkarłatny, jarząb pospolity i i ostrokrzew
Źródło:https://www.swiatkwiatow.pl/poradnik-ogrodniczy/kolczaste-krzewy--rosliny-z-kolcami-id111.html

 

Typowo czerwone owoce występują u golterii rozesłanej Gaultheria procumbens, kaliny koralowej Viburnum opulus, róży pomarszczonej Rosa rugosa, jabłoni ozdobnej Malus, irgi Cotoneaster,  berberysa Berberis i głogu pospolitego Crataegus monogyna.

 
Golteria rozesłana, kalina koralowa i róża pomarszczona

 
Jabłoń, irga i berberys

 

 

Bardzo ciekawymi owocami charakteryzuje się trzmielina pospolita Euonymus europaeus, jest to różowo-karminowa torebka ukazująca jaskrawo pomarańczowe nasiona. Skoro już w różach jesteśmy to na moment się w nich zatrzymajmy – śnieguliczka, na pewno każdy z nas pamięta białe strzelające pod butami kulki. To  śnieguliczka, tym razem Doorenbosa Symphoricarpos x doorenbosii, której kulki przybierają właśnie różowy kolor.

Trzmielina pospolita

Śnieguliczka Doorenbosa 

 

Na sam koniec granatowo – niebieskie, lekko podłużne owoce pokryte kutnerem występujące u Mahonii pospolitej Mahonia aquifolium. Zarówno owoce jak i czerwone liście zdobią zimą krzew.

Dość niepospolitą rośliną jest także miechunka, w Polsce uprawiana jako jednoroczna. Owoce przypominają lampiony pokryte pergaminem, w środku kryjące jagodę. Jej kolor informuje nas czy owoc jest jadalny.

Mahonia pospolita

Miechunka 

Jak można zauważyć zimą atrakcyjnie wyglądają nie tylko rośliny zimozielone takie jak np. jodły, choiny, cisy, sosny, żywotniki, cyprysiki, ale także rośliny, które zaprezentowano powyżej. Każda z nich prezentuje inne walory dekoracyjne jak i użytkowe, które nadają uroku ogrodom i sprawiają, że zimą nie wydają się nam puste. Dlatego warto dobrać roślinność do ogrodu tak, aby nie było tam wyłącznie gatunków zimozielonych i wrażenia ciężkości i przytłoczenia, ale także gatunki liściaste, które rozluźniają i zdecydowanie uatrakcyjniają kompozycję.

 

Artykuł napisała: Architekt krajobrazu Martyna Szela

 

 

czytaj także:

Projektowanie i zakładanie ogrodów pomorskie

Trójmiasto, Rumia, Wejherowo, Reda, Lębork, Tczew, Elbląg, Chwaszczyno, Kościerzyna, Starogard Gdański

Projektowanie ogrodu Gdańsk

Projekty ogrodów z możliwością spotkania wykonujemy na terenie województwa pomorskie Poza tym obszarem projektowanie odbywa się online.

Zakładanie ogrodu Gdynia

Zapewniamy zakładanie ogrodu w obrębie do 100 km od naszego biura