Na skarpie

Na skarpie

 

Ogrody z dużą różnicą wysokości to nie lada wyzwanie zarówno dla projektantów jak i wykonawców. Wymagają one przemyślanego sposobu zagospodarowania terenu, rozwiązania problemu różnic wysokości, rozplanowania odpowiednich umocnień zabezpieczających skarpę, a przede wszystkim stworzenia wygodnej w użytkowaniu przestrzeni.

Dużo zależy od tego czy cały ogród jest skarpą, czy skarpa to tylko jego część. W pierwszym przypadku projektowanie zaczynamy od podziału funkcjonalnego przestrzeni z uwzględnieniem komunikacji np. schodów czy rodzaju umocnień np. betonowe elki, stopnie schodowe, murki. Jeżeli mówimy o skarpie jako części ogrodu możemy zastosować na niej nasadzenia z roślinności zadarniającej np. irga szwedzka. 

Projekty ogrodów z dużą różnicą wysokości są czasochłonne i wymagają od projektanta znajomości wiedzy budowlanej. Fachowo wykonany projekt ogrodu znacznie usprawnia i przyspiesza proces realizacji. Istotnym jest więc odpowiednie rozplanowanie prac ziemnych, brukarskich, elektrycznych, tych związanych z nawadnianiem i wykonaniem nasadzeń roślinnych. Planując taką realizację należy pamiętać o niezbędnych pozwoleniach na budowę.

Kolejnym istotnym elementem jest zieleń. Nasadzenia na skarpach muszą zabezpieczać ziemię przed osuwaniem się. Do takich roślin należą: irga pozioma, róża okrywowa, jałowce, suchodrzew itp. Wymieniona roślinność stanowi bazę, którą dopełniamy drzewami, krzewami, trawami i roślinami kwitnącymi, aby wzbogacić kompozycję.

Głównym problemem podczas realizacji ogrodu na skarpie może być brak możliwości przejazdu koparki, która niezbędna jest do odpowiedniego przygotowania terenu i jego niwelacji. W takich przypadkach rozwiązaniem może okazać się częściowy demontaż bocznego ogrodzenia i (pod warunkiem zgody) wjazd działką sąsiada. Jeżeli przejście wgłąb działki jest za wąskie, a dodatkowo Inwestor posiada ogrodzenie frontowe możemy zastosować mini koparki lub przewożenie materiałów za pomocą taczek. Ta ostatnia opcja jest czasochłonna i może wydłużyć czas realizacji ogrodu. 

 

Poniżej pokazujemy jak ciekawie można zaaranżować skarpy :) 

Ogród swobodny z piaskowcem w roli głównej

Głównym budulcem tej realizacji jest piaskowiec występujący na ogrodzeniu frontowym, elewacji czy murkach, które wytyczają swobodny kształt ogrodu. Zabezpieczenia skarp zostały wykonane z piaskowca w formie naturalnej cegiełki. Opływowy kształt rabat jeszcze bardziej podkreśla charakter ogrodu i dodaje uroku całości.

 

Ogród na skarpie z domkami dla kotów

Ogród z dziewięciometrową różnicą wysokości był dla nas nie lada wyzwaniem! Realizację tego założenia rozpoczęliśmy od niwelacji terenu, a następnie wylania murków oporowych. Aby oddać romantyczny charakter ogrodu murki obłożyliśmy nieregularnymi bryłami z piaskowca oraz wprowadziliśmy postarzane, dębowe bele na schody. Piaskowiec w formie gładkich, wielkoformatowych płyt zastosowaliśmy na schody lewitujące. To właśnie one przeprowadzają nas z głośnej ulicy do magicznego świata pełnego kolorów i zapachów. Perełką ogrodu są umiejscowione na najniższym poziomie domki z termostatami dla kotów. To istny raj dla kocich miłośników natury!

 

Trzypoziomowy ogród z oczkiem wodnym

W tej nietypowej realizacji, aby uzyskać tak niesamowity efekt płynących murków zastosowaliśmy obijaną cegiełkę w kolorze bazaltowo-grafitowym. Ich budowa umożliwiła stworzenie trzech poziomów na ogrodzie - dużego podjazdu,  rabaty z oczkiem wodnym oraz ogrodu właściwego z tarasem i dużym trawnikiem. W nasadzeniach królują funkie, hortensje, liliowce, ostróżki i miskanty. 

 

Nasz pomysł na stromą skarpę w ogrodzie

Stroma skarpa w ogrodzie? Dla nas to nie problem. Jednym z prostszych rozwiązań jest obsadzenie jej roślinnością zadarniającą np. irgą szwedzką 'Coral Beauty' oraz wprowadzenie wyższych form np. hortensji bukietowej. Na poniższym zdjęciu do zadarnienia skarpy wykorzystaliśmy irgę oraz różę okrywową w kolorze białym. Dodatkowo na skarpie pojawiły się sosny górskie. Ciekawym akcentem są rytmiczne nasadzenia brzóz, które dodatkowo przesłaniają nas od sąsiada. 

 

Ergonomiczny ogród rodzinny na pięciu poziomach

Z powodu dużych różnic wysokości niezbędnym było podzielenie tej przestrzeni na poziomy. Najniższy z nich przypada na froncie obejmując podjazd i rabaty po zachodniej stronie. Drugi poziom obejmuje duży trawnik oraz strefę wypoczynkową przy budynku. Północno-zachodnia część działki to najwyżej położony obszar. Mając na uwadze preferencje klientów, stworzyliśmy w tym miejscu dużą przestrzeń do relaksu obejmującą urokliwą strefę z hamakiem, wgłębnik z paleniskiem oraz najwyżej położoną strefę do zabaw dla dzieci z trampoliną. Połączenie gładkich betonowych stopni schodowych z obijaną cegłą jest idealnym połączeniem dla przestrzeni nowoczesnych jak i przytulnych. Ciepłe drewno wykorzystane na elementy małej architektury oraz delikatne nasadzenia z akcentami kolorystycznymi sprawiają, że przebywanie w ogrodzie staje się czystą przyjemnością. 

 

Minimalistyczny i nowoczesny ogród

Oto przykład kolejnej z naszych realizacji na skarpie. Zabezpieczeniem w tym przypadku były stopnie betonowe postawione na sztorc. Aby ujednolicić materiał zastosowany w ogrodzie wykorzystaliśmy stopnie betonowe również w klasyczny sposób. Roślinnością zadarniającą w tym przypadku jest irga z runianką, wzbogacona o miskanty, derenie, brzozy i różaneczniki kwitnące na biało.

 

Rustykalny ogród nad jeziorem

Budowa ogrodu wymagała od nas skurpulatnego przemyślenia kompozycji. Na dawnej działce wypoczynkowej z myślą o zaadaptowaniu jej na ogród przydomowy postawiono nowy, całoroczny budynek mieszkalny. Aby zabezpieczyć skarpę przed osuwaniem zastosowaliśmy murki z kamieni łamanych. Ten sam materiał wykorzystaliśmy również jako spoczniki schodów. Aby oddać naturalny charakter za stopnie posłużyły nam podkłady kolejowe. Urokliwa ścieżka przeprowadza nas wśród zieleni do pomostu nad jeziorem. Głównym konceptem było stworzenie naturalnego ogrodu uwzględniającego tak duże różnice wysokości oraz kontakt z naturą. W nasadzeniach królują kwitnące byliny oraz krzewy co tworzy sielski, rustykalny klimat.

 

Ogród swobodny na skarpie

Koncept tego ogrodu został stworzony przez zewnętrzne biuro. Planując prace realizacyjne musieliśmy dostosować projekt do aktualnego stanu oraz dostępnych materiałów. Idea dwupoziomowgo tarasu przy budynku z projektu znalazła przełożenie w realizacji. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem do umocnienia skarpy i komunikacji okazały się stopnie betonowe. Dzięki takiemu rozwiązaniu udało się wypłaszczyć najniższy poziom ogrodu i spełnić marzenie Inwestorów o dużym trawniku. W nasadzeniach na skarpie zastosowaliśmy podział na strefy: róże okrywowe, jałowce oraz kwitnące byliny z trawami. 

 

Sielski ogród przy lesie

Przestrzeń ta jest idealnym miejscem dla osób, które w ogrodzie szukają ciszy i relaksu. Mnogość kolorów, zapachów, dźwięków oraz dbałość o detale sprawia, że czujemy się jak w bajce. Stworzenie takiej przestrzeni było nie tylko lada wyzwaniem, ale również przyjemnością. Inwestorzy partycypowali w procesie doboru materiału roślinnego oraz akcentów w ogrodzie. Istotną kwestią było także zachowanie istniejącego drzewostanu i wkomponowanie go w naszą ideę ogrodu. Sposobem na zabezpieczenie istniejącej skarpy były swobodnie poprowadzone murki z łupka. Kolejnym naturalnym akcentem są ścieżki z plastrów naturalnego kamienia oraz schody z drewnianych bali. Całość ogrodu ma sielski, naturalistyczny charakter, istna bajka!

 

Jak widać ogrody z istniejącą skarpą można bardzo ciekawie zaaranżować. Różnice terenu wbrew pozorom dają większe pole do popisu jeśli chodzi o zaprojektowanie ogrodu niż działki płaskie. Nierzadko są to ogrody ciekawsze, nieoczywste i tajemnicze.

Jesteś ciekaw/ciekawa jak wygląda budowa ogrodu na skarpie? Zachęcamy do zajrzenia w poniższy link, tam przedstawiliśmy kilka ujęć z budowy. 

Ogród na dziewięciometrowej skarpie.

 

czytaj także:

Projektowanie i zakładanie ogrodów pomorskie

Trójmiasto, Rumia, Wejherowo, Reda, Lębork, Tczew, Elbląg, Chwaszczyno, Kościerzyna, Starogard Gdański

Projektowanie ogrodu Gdańsk

Projekty ogrodów z możliwością spotkania wykonujemy na terenie województwa pomorskie Poza tym obszarem projektowanie odbywa się online.

Zakładanie ogrodu Gdynia

Zapewniamy zakładanie ogrodu w obrębie do 100 km od naszego biura